
Delší reakce zóny - aneb jak otvírat, ale nenechat otevřeno
Poměrně často se v naší praxi setkáváme s požadavkem signalizovat otevření dveří nebo čehokoli jiného. Ovšem pozor - ne hned, ale až po určité době, protože krátkodobé otevření je v některých případech v pořádku. Typicky je tato vlastnost požadována zákazníky např. u automatických vjezdových bran, kdy je krátkodobé otevření brány běžný stav, ale má být signalizováno, pokud brána zůstane z nějakých příčin otevřena déle (závada, úmysl). Dalším příkladem jsou mrazáky, lednice nebo naopak pece, autoklávy apod., u kterých je krátkodobé otevření rovněž normální, ale na delší otevření je třeba reagovat. Naposledy jsme tuto funkcionalitu použili nedávno u dveří kryté úložny pro kola. I v tomto případě bylo krátkodobé otevření dveří OK, ale pokud by za sebou někdo nezavřel, bylo potřeba o tom informovat ostrahu formou SMS.
Všechny požadavky tohoto typu bylo nutno obvykle řešit poměrně komplikovaně s pomocí nějakého časového relé, které po uplynutí nastaveného intervalu vyrobilo poplach na zóně zabezpečovací ústředny. U ústředen Eldes ESIM384 lze však v nastavení každého zónového vstupu v širokých mezích editovat parametr, který určuje, jak dlouho musí být detektor ve stavu "alarm" aby na tento stav ústředna zareagovala. Továrně má tento parametr hodnotu 800ms a poplachový stav tedy na zóně musí trvat minimálně tuto dobu, aby došlo k vyhlášení alarmu zóny. Velmi účinně se tímto parametrem potlačují všechny náhodné přechodové jevy na vedení, které jsou impulsního charakteru a trvají řádově kratší dobu. Na rozdíl od většiny ústředen jiných výrobců (pokud u nich vůbec lze tento parametr editovat) je možno u ústředny Eldes ESIM384 tento interval výrazně prodloužit - maximální povolená hodnota tohoto parametru je 999999ms (~16 minut). Díky tomu není pro zpoždění vyhlášení alarmu o tuto nebo kratší dobu zapotřebí žádné časové relé a funkci lze zrealizovat bez dalších vícenákladů a spolehlivěji přímo ústřednou.
Na vybraném zónovém vstupu, který využijeme pro vyhodnocení otevření - řekněme třeba pultového mrazáku - (stav otevřeno / zavřeno se zjišťuje nejpřesněji a nejpohodlněji přidaným magnetickým kontaktem) prostě jen nastavíme čas, po který je otevření ještě v pořádku. Pokud je tento čas překročen, dojde k vyhlášení poplachu na zóně (samozřejmě dále ještě v závislosti na nastaveném typu zóny - 24 hodinová, okamžitá atd.). Pokud je mrazák uzavřen dříve, k vyhlášení alarmu nedojde. Potřebný čas je zadáván v milisekundách a jak již bylo řečeno, maximální povolená hodnota je 999999ms, což odpovídá 16 minutám. Pro úplnost je třeba ještě dodat, že tento parametr ovlivňuje rovněž dobu vyhodnocení stavu obnova zóny, tedy v našem příkladu s mrazákem - po uzavření jeho dveří se přestane čítat doba otevření, ale zóna zůstává stále v poplachovém stavu, doba začne běžet znovu a teprve po jejím uplynutí přejde zóna zpět do klidového stavu.
Díky této vlastnosti lze s ústřednou ESIM384 realizovat varování na nestandardní provozní stav bez jakýchkoli vícenákladů - čistě a systémově. A jak je vidět nejen z příkladů výše, díky tomuto jednoduchému nastavení lze zabránit vzniku různých - mnohdy vysokých - škod, zapříčinených banálním opomenutím. A nemusí se jednat jen o hlídání překročeného času otevření, vše záleží na detekčním prvku zapojeném do zónového vstupu. S jinými senzory můžeme varovat například před déle trvající vysokou teplotou, před déle tekoucí vodou, dlouho běžící klimatizací atd. atd... vše záleží jen na vaší fantazii a invenci.
Tak nezapomeňte, být s námi se vyplatí!
Tento článek pochopitelně nemůže postihnout všechny případy, varianty a modifikace požadavků zákazníků stejně jako technických variací použitých zařízení, ale to není ani naším cílem. Koho článek zaujme, jistě si uvedené postupy a návody upraví k obrazu svému a vymyslí si vlastní "špeky a vychytávky" a přesně to je posláním těchto článků. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete a podělíte se s námi o Vaše vlastní zkušenosti a řešení v této věci na podpora@alarmprodej.cz.
Tým ALARM PRODEJ.CZ