Logo
v pracovní dny 8:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 001,00 Kč bez DPH a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
23.03.2022
Nový produkt v nabídce!
Upozorňujeme na nový produkt v naší nabídce. Jedná se o kombinovaný drátový požární detektor (opticko-kouřová a teplotní detekce) renomovaného výrobce... číst celé
24.01.2022
Nový katalog Eldes 2022
Rádi bychom Vás upozornili na nový katalog Eldes s aktuálními produkty, který je k dispozici ke stažení na našem webu. K dispozici bude opět i jeho ti... číst celé
18.01.2022
Aktualizované manuály pro ESIM384
Právě jsme dokončili aktualizaci českého překladu instalačního manuálu pro ústřednu ESIM384. Od data jeho vydání v roce 2017 již uplynul nějaký ten pá... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Delší reakce zóny - aneb jak otvírat, ale nenechat otevřeno
26.04.2022
Delší reakce zóny - aneb jak otvírat, ale nenechat otevřeno
Vyhlásit poplach ihned po otevření hlídaných dveří umí každý alarm. Ale vyhlásit jej jen tehdy, když jsou hlídané dveře otevřeny déle než je potřeba, ... číst celé
Zobrazit všechny články
http://www.global-elektronic.cz/

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Delší reakce zóny - aneb jak otvírat, ale nenechat otevřeno
26.04.2022

Delší reakce zóny - aneb jak otvírat, ale nenechat otevřeno

Poměrně často se v naší praxi setkáváme s požadavkem signalizovat otevření dveří nebo čehokoli jiného. Ovšem pozor - ne hned, ale až po určité době, protože krátkodobé otevření je v některých případech v pořádku. Typicky je tato vlastnost požadována zákazníky např. u automatických vjezdových bran, kdy je krátkodobé otevření brány běžný stav, ale má být signalizováno, pokud brána zůstane z nějakých příčin  otevřena déle (závada, úmysl). Dalším příkladem jsou mrazáky, lednice nebo naopak pece, autoklávy apod., u kterých je krátkodobé otevření rovněž normální, ale na delší otevření je třeba reagovat. Naposledy jsme tuto funkcionalitu použili nedávno u dveří kryté úložny pro kola. I v tomto případě bylo krátkodobé otevření dveří OK, ale pokud by za sebou někdo nezavřel, bylo potřeba o tom informovat ostrahu formou SMS.

Všechny požadavky tohoto typu bylo nutno obvykle řešit poměrně komplikovaně s pomocí nějakého časového relé, které po uplynutí nastaveného intervalu vyrobilo poplach na zóně zabezpečovací ústředny. U ústředen Eldes ESIM384 lze však v nastavení každého zónového vstupu v širokých mezích editovat parametr, který určuje, jak dlouho musí být detektor ve stavu "alarm" aby na tento stav ústředna zareagovala. Továrně má tento parametr hodnotu 800ms a poplachový stav tedy na zóně musí trvat minimálně tuto dobu, aby došlo k vyhlášení alarmu zóny. Velmi účinně se tímto parametrem potlačují všechny náhodné přechodové jevy na vedení, které jsou impulsního charakteru a trvají řádově kratší dobu. Na rozdíl od většiny ústředen jiných výrobců (pokud u nich vůbec lze tento parametr editovat) je možno u ústředny Eldes ESIM384 tento interval výrazně prodloužit - maximální povolená hodnota tohoto parametru je 999999ms (~16 minut). Díky tomu není pro zpoždění vyhlášení alarmu o tuto nebo kratší dobu zapotřebí žádné časové relé a funkci lze zrealizovat bez dalších vícenákladů a spolehlivěji přímo ústřednou.

Na vybraném zónovém vstupu, který využijeme pro vyhodnocení otevření - řekněme třeba pultového mrazáku - (stav otevřeno / zavřeno se zjišťuje nejpřesněji a nejpohodlněji přidaným magnetickým kontaktem) prostě jen nastavíme čas, po který je otevření ještě v pořádku. Pokud je tento čas překročen, dojde k vyhlášení poplachu na zóně (samozřejmě dále ještě v závislosti na nastaveném typu zóny - 24 hodinová, okamžitá atd.). Pokud je mrazák uzavřen dříve, k vyhlášení alarmu nedojde. Potřebný čas je zadáván v milisekundách a jak již bylo řečeno, maximální povolená hodnota je 999999ms, což odpovídá 16 minutám. Pro úplnost je třeba ještě dodat, že tento parametr ovlivňuje rovněž dobu vyhodnocení stavu obnova zóny, tedy v našem příkladu s mrazákem - po uzavření jeho dveří se přestane čítat doba otevření, ale zóna zůstává stále v poplachovém stavu, doba začne běžet znovu a teprve po jejím uplynutí přejde zóna zpět do klidového stavu.

Díky této vlastnosti lze s ústřednou ESIM384 realizovat varování na nestandardní provozní stav bez jakýchkoli vícenákladů - čistě a systémově. A jak je vidět nejen z příkladů výše, díky tomuto jednoduchému nastavení lze zabránit vzniku různých - mnohdy vysokých - škod, zapříčinených banálním opomenutím. A nemusí se jednat jen o hlídání překročeného času otevření, vše záleží na detekčním prvku zapojeném do zónového vstupu. S jinými senzory můžeme varovat například před déle trvající vysokou teplotou, před déle tekoucí vodou, dlouho běžící klimatizací atd. atd... vše záleží jen na vaší fantazii a invenci.

Tak nezapomeňte, být s námi se vyplatí!

 


Tento článek pochopitelně nemůže postihnout všechny případy, varianty a modifikace požadavků zákazníků stejně jako technických variací použitých zařízení, ale to není ani naším cílem. Koho článek zaujme, jistě si uvedené postupy a návody upraví k obrazu svému a vymyslí si vlastní "špeky a vychytávky" a přesně to je posláním těchto článků. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete a podělíte se s námi o Vaše vlastní zkušenosti a řešení v této věci na podpora@alarmprodej.cz.

Tým ALARM PRODEJ.CZ

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky

Najdete nás i na MALL.CZ

Zůstaňme v kontaktu - přihlaste se k odběru našeho newsletteru! - Přihlásíte se TADY

Zákonné nakládání s obaly - certifikát EKO-KOM

Korespondenční adresa

ALARM PRODEJ.CZ
Milan Průšek
Šmilovského 219
293 01, Mladá Boleslav

Kontaktní údaje
Jan Novotný
Jan Novotný
v pracovní dny 8:00 - 16:00
Všechna práva vyhrazena. Kopírování a sdílení obsahu jen s předchozím souhlasem. Jsme registrováni u kolektivních systémů REMA Systém, a.s., REMA Battery, s.r.o. a REMA PV Systém, a.s. (www.rema.cloud). Rovněž jsme v souladu se zákonem o obalech zapojeni do systému sdružení plnění EKO-KOM.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz