
Funkce přístupového systému u ústředny ESIM384
Při instalaci ústředen Eldes ESIM384 se - zejména v kancelářských prostorách - občas setkáváme s dotazem, zda by instalovaný zabezpečovací systém nemohl fungovat také jako malý přístupový systém a otevírat dveře pomocí čipu nebo čipové karty. Možné to je a v tomto článku Vám povíme jak na to.
Ústředna ESIM384 zatím bohužel funkci přístupového systému nenabízí, resp. zatím není k dispozici aktivační událost pro programovatelný (PGM) výstup typu "platný čip přiložen", ale můžeme si pomoci a velmi jednoduše využít toho, že systém lze pomocí čipu ovládat. Základní podmínkou tohoto řešení je, že musíme mít v systému volný podsystém. Pokud využíváme všechny 4 dostupné podsystémy pro střežení, funkci přístupu podle tohoto návodu realizovat nelze.
Už asi tušíte, kudy vede cesta. Všechny čipy, kterých může být v systému maximálně 16, je třeba v konfiguraci přiřadit k podsystému, který se nepoužívá - řekněme, že je to například podsystém č. 4. V tom případě každé přiložení platného čipu (tedy čipu, jehož ID je uloženo v paměti ústředny), vede ke změně stavu (pomocného) podsystému č. 4. Tento podsystém se nikde nezobrazuje, žádná zóna do něj nepatří a je lhostejno, v jakém stavu se zrovna nachází. Důležité pro nás je, že s každým přiložením kteréhokoli platného čipu svůj stav změní.
V dalším kroku vytvoříme pomocí konfiguračního programu Eldes Utility v sekci Automatizace dvě nové události:
- Puls vybraného PGM výstupu na dobu, po kterou chceme, aby byl elektro zámek dveří odblokován a dveře šly otevřít, pokud dojde k zastřežení pomocného podsystému.
- Puls vybraného PGM výstupu na stejnou dobu, pokud dojde k odstřežení pomocného podsystému.
Tyto dvě události nám zajistí, že každé přiložení čipu na čtečku sepne vybraný PGM výstup na definovanou dobu. Pak už stačí jen zapojit elektrozámek (viz poznámky z praxe níže) a jednoduchý přístupový systém je hotov.
Ústředna ESIM384 je vybavena komunikační sběrnicí 1-wire pro čtečky DALLAS čipů (iButton), v naší produktové nabídce ovšem najdete i čtečku bezkontaktních RFID čipů s integrovaným převodníkem na formát 1-Wire (iButton) - k ovládání tak můžete použít jak kontaktní média (DALLAS čipy), tak bezkontaktní média (RFID čipy a karty). Výhodou je, že každé přiložení čipu (zapnutí/vypnutí pomocného podsystému) je logováno v záznamníku událostí ústředny a lze tedy zpětně dohledat, kdy a kterým čipem nebo kartou došlo k otevření. Pokud již zákazník ve firmě přístupové karty používá, nemusí pro tento účel pořizovat médium nové, obvykle je možné příslušným zaměstnancům jejich karty naučit i do ústředny Eldes a uživatel pak pro oba systémy pohodlně používá jednu kartu.
![]() | ![]() | ![]() |
Poznámky z praxe:
- Pomocný podsystém (v našem případě č. 4) musí mít nastaveno odchodové zpoždění 0 sekund, aby došlo k zapnutí pomocného podsystému a tedy i aktivaci elektro zámku okamžitě po přiložení čipu.
- Pokud je použit nízkoodběrový elektro zámek, je možno jej ovládat přímo z PGM výstupu (max. 500mA), je však nezbytné použít paralelně zapojenou ochrannou diodu v závěrném směru na cívce elektro zámku, aby nedošlo k proražení spínacího tranzistoru PGM výstupu při deaktivaci zámku. Toto řešení však nedoporučujeme, aby nedošlo k přetížení výstupu AUX a ohrožení funkce vlastního alarmu. Bezpečnějším řešením je přes PGM výstup ovládat pomocné relé, přes jeho kontakty pak externí napájení (které může být i střídavé, aby zámek bzučel) do elektro zámku.
- Pokud je elektro zámek ovládán stejnosměrným proudem, takže při aktivaci jen cvakne, je vhodné doplnit k ovládaným dveřím nějakou signalizaci stavu otevřeno (pískač, LED kontrolku apod.), aby bylo zřejmé, že došlo k aktivaci zámku.
- Skenování sběrnice iButton není pro ústřednu prioritní operací a odezva na přiložení čipu může být delší (v řádu vteřin) než u klasických přístupových systémů, nicméně pro řízení přístupu do méně frekventovaných prostor (např. do archivu apod.) bohatě vyhovuje.
Výše popsaný přístupový systém pochopitelně nemá ambice nahrazovat klasické jednoúčelové přístupové nebo dokonce docházkové systémy, ale může být vhodným řešením pro nenáročnou malou aplikaci, kdy dokáže uspořit náklady za pořízení (pro malou aplikaci zbytečně komfortního) přístupového systému.
Tento článek pochopitelně nemůže postihnout všechny případy, varianty a modifikace požadavků zákazníků stejně jako technických variací použitých zařízení, ale to není ani naším cílem. Koho článek zaujme, jistě si uvedené postupy a návody upraví k obrazu svému a vymyslí si vlastní "špeky a vychytávky" a přesně to je posláním těchto článků. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete a podělíte se s námi o Vaše vlastní zkušenosti a řešení v této věci na podpora@alarmprodej.cz.
Tým ALARM PRODEJ.CZ