Logo
v pracovní dny 8:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 001,00 Kč bez DPH a máte dopravu ZDARMA
 • Kategorie blogu
Novinky
08.02.2023
Security box
Přemýšlíte, kam bezpečně uložit peněženku, klíčky od vozu a jiné cenné drobnosti, aby byly stále po ruce a přitom chráněny před nezvanými návštěvníky?... číst celé
23.01.2023
Nová série školení!
Právě jsme otevřeli registraci na sérii nových školení v letošním roce. Po dlouhé covidové pauze, kdy jsme se vídali pouze v on-line prostoru, se vrac... číst celé
15.11.2022
Klíčenka k Pitbullovi zdarma!
Od zítřka až do konce ledna 2023 dáváme ke každému kompaktnímu profesionálnímu zabezpečovacímu systému Pitbull alarm PRO šikovnou bezdrátovou klíčen... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Odstřežení garáže otevřením vrat
21.06.2022
Odstřežení garáže otevřením vrat
Jak zařídit, aby se alarm odstřežil automaticky vždy, když se otevřou garážová vrata? Pokud máte alarm od Eldesu, pak velmi jednoduše! Další praktický... číst celé
Zobrazit všechny články
http://www.global-elektronic.cz/

 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Jak na automatické ovládání pohonu vrat s ESIM320
13.09.2021

Jak na automatické ovládání pohonu vrat s ESIM320

Jak to funguje

V nejjednodušším případě - tedy tehdy, kdy zákazník požaduje pouze otevření pojezdového mechanismu či jiného zařízení pomocí "prozvonění" SIM karty, vložené do GSM modulu ESIM320, probíhá celý děj následovně:

Pokud GSM modul ESIM320 detekuje příchozí hovor z telefonního čísla, které je uloženo v jeho paměti (až 2000 telefonních čísel!), sepne na definovanou dobu (továrně 2 sekundy) příslušné relé (továrně relé 1). Přes toto relé se propojí svorky na elektronice motoru pohonu, pro tyto účely určené, a mechanismus se dá do pohybu. Po uplynutí nastavené doby (továrně 2 sekundy) sepnuté relé ESIM320 opět rozepne, na aktivovaný mechanismus toto však zpravidla nemá žádný vliv a tento pokračuje až do úplného otevření. To, jestli se vjezdová zábrana po určité době začne vracet zpět do výchozí (zavřené) polohy nebo v nové poloze (otevřeno) zůstane, nezávisí většinou na GSM modulu, ale na nastavení elektroniky motoru ovládaného mechanismu. Mezi těmito provozními režimy lze obvykle přepínat na konfiguračních prvcích elektroniky motoru (DIP přepínači, jumpery nebo softwarově). V našich dalších příkladech předpokládejme, že elektronika motoru je nastavena tak, aby se ovládaný mechanismus (závora, brána...) po otevření a uplynutí cca 1 minuty začal automaticky zavírat.

 

Automatické ovládání

Často se vyskytne požadavek, aby se vjezdová brána, závora apod. na určitou dobu automaticky otevřela a po tuto dobu zůstala otevřená a nereagovala vůbec na případná "prozvánění". Mimo tento interval se má však vjezdová zábrana otevřít pouze po prozvonění oprávněným uživatelem a za definovanou dobu (v našem příkladu za 1 minutu) se má zase automaticky uzavřít. Tento požadavek je častý hlavně na firemních objektech kdy (např. během střídání směn) projíždí vjezdem mnoho aut a neustálé otevírání a zavírání brány či závory by všechny zdržovalo, nebo kdy je potřeba se začátkem pracovní doby umožnit vjezd na parkoviště zákazníkům apod. Tento požadavek lze snadno splnit využitím jedné z dalších funkcí GSM modulu ESIM320 - automatického ovládání výstupů.

K dispozici je totiž 8 týdenních plánovačů, pomocí kterých je možno nastavit až 8 různých intervalů pro automatické ovládání obou výstupů (resp. ovládacích relé). V okamžiku startu platnosti plánovače je příslušné relé sepnuto, po ukončení platnosti plánovače se relé vrátí do výchozí polohy. Plánovače nastavujeme v konfiguračním programu Configuration Tool na záložce "Plánovač pro výstup". Na příkladu na obr. níže jsou vidět tři naprogramované plánovače (intervaly). Plánovač č.1 zajistí sepnutí výstupu každý všední den (Po - Pá) vždy od 6:00 do 7:00 (ranní špička). Plánovač č.2 zajistí sepnutí výstupu každý všední den (Po - Pá) vždy od 14:00 do 15:00 (odpolední špička). Plánovač č.3 pak zajistí sepnutí výstupu každý víkend (So, Ne) vždy od 9:00 do 12:00 (víkendový provoz):

To, které relé bude plánovačem ovládáno, pak volíme v konfiguračním programu Configuration Tool na záložce "Nastavení vstupů/výstupů". V našem příkladu jsou všechny tři plánovače povoleny pouze pro relé 1, ovládající vjezdovou závoru či bránu do areálu firmy:

V tomto okamžiku máme v podstatě vše nastaveno. Plánovače 1, 2 a 3 nám zajistí, že relé 1, ovládající mechanismus vjezdové brány či závory bude trvale sepnuto každý všední den od 6:00 do 7:00 a od 14:00 do 15:00, o víkendu pak vždy od 9:00 do 12:00 a během těchto intervalů GSM modul nereaguje na příchozí hovory. Přesněji řečeno - reaguje, odmítá hovory stále stejně, ale nemění přitom stav ovládaného výstupu.

 

Zádrhel s elektronikou brány

Tady ovšem můžeme narazit na malý zádrhel - výše popsaná a nakonfigurovaná automatika nám bude správně fungovat pouze tehdy, pokud elektronika pohonu ovládaného mechanismu "pochopí", že trvalé sepnutí jejího vstupu pro ovládání znamená trvalé otevření i tehdy, je-li nastaveno automatické zavírání po nastavené době. To je třeba vyzkoušet - tato funkce se liší podle výrobce. Některá elektronika pohonu upřednostňuje stav vstupu před časovačem uzavření a v tom případě zůstane mechanismus ve stavu otevřeno, pokud zůstane externí vstup propojen, i tehdy, je-li nastavena funkce automatického uzavření po nastaveném čase (externí vstup má vyšší prioritu), některá elektronika zareaguje na sepnutí vstupu, ale po nastaveném čase se vjezdová zábrana začne zavírat, přestože je externí vstup stále propojen (časovač má vyšší prioritu).

Pokud má vyšší prioritu externí vstup, máme hotovo - vjezdová brána či závora se nám bude automaticky otevírat a zavírat dle nastavených plánovačů. Máme-li elektroniku dávající vyšší prioritu časovači, není třeba házet flintu do žita, ale musíme si pomoci druhým relé na GSM modulu.

 

Kterak zádrhel obejít

Aby se nám vjezdový mechanismus nezavíral, zařídíme snadno - využijeme k tomu skutečnost, že každá vjezdová zábrana (brána, závora apod.) je vybavena bezpečnostním prvkem (fotobuňkou), který brání uzavření zábrany, pokud v ní stojí vozidlo nebo jiná překážka. Signál z této fotobuňky proženeme přes relé č. 2 GSM modulu ESIM320, které bývá obvykle nevyužito. Pokud bude toto relé sepnuté, bude fotobuňka fungovat normálně. Pokud toto relé rozepne, elektronika pohonu nedovolí uzavření mechanismu do té doby, než dojde k obnovení signálu z fotobuňky. Toto zapojení je maličko složitější (ale opravdu jen maličko), ale zase nám dovoluje volit mezi dvěma způsoby trvalého otevření brány či závory - poloautomatickým a automatickým, což se může hodit a někdy se toto zapojení proto používá i u mechanismů preferujících stav ovládacího vstupu před časovačem uzavření.

 • Poloautomatické otevření - výše nastavené plánovače jsou uplatněny pouze na relé č. 2, přerušující signál z fotobuňky, relé č. 1 je vždy ovládáno "prozvoněním". Při startu plánovače nedojde ihned k otevření brány či závory, pouze se přeruší signál z fotobuňky. První otevření je tedy třeba provést ručně (prozvoněním), ale po tomto otevření se již mechanismus nemůže uzavřít až do té doby, dokud relé 2 neobnoví signál z fotobuňky. Jakmile se tak stane, začne běžet časovač v elektronice pohonu a po jeho uplynutí se mechanismus začne zavírat:

 • Automatické otevření - i v tomto řešení jsou plánovače, definující čas, po kterou má mechanismus zůstat otevřen, uplatněny pouze na relé č. 2, přerušující signál z fotobuňky - čas startu těchto plánovačů je ovšem nastaven s mírným předstihem (1 minuta). Aby došlo k automatickému otevření mechanismu bez nutnosti zásahu uživatele, jsou do systému přidány "startovací" plánovače (číslo 4, 5 a 6), které jsou uplatněny na relé 1, ovládající aktivaci pohonu - ty mohou být krátké, stačí 1 minuta. Ve výsledku tento systém funguje tak, že minutu před požadovanou dobou otevření dojde ke startu "přídržného" plánovače, který zajistí rozpojení signálu fotobuňky. V požadovaném čase otevření pak dojde ke startu "otevíracího" plánovače, který uvede mechanismus do pohybu. Po tomto automatickém otevření se již mechanismus nemůže uzavřít až do té doby, dokud relé 2 neobnoví signál z fotobuňky. Jakmile se tak stane, začne běžet časovač v elektronice pohonu a po jeho uplynutí se mechanismus začne zavírat:

 

Postřehy z praxe

 • Všechny plánovače jsou týdenní, tzn. nepočítají se státními svátky a jinými mimořádnými událostmi. Z tohoto důvodu může být výhodnější realizovat otevírání vjezdového mechanismu v poloautomatickém režimu. Pokud totiž vyjde svátek na všední den, rozepne se automaticky fotobuňka, ale brána či závora se neotevře a pokud otevření nikdo neaktivuje prozvoněním, zůstane zavřená. V automatickém režimu se brána otevře vždy.
 • Pro tyto případy lze k vjezdovému mechanismu instalovat klíčový spínač, kterým může oprávněná osoba přemostit relé GSM modulu a dočasně tak vyřadit funkci automatického otevírání (např. během dovolených apod.).
 • Pokud dojde k výpadku napájení GSM modulu, nastaví si modul po obnovení napájení správný čas z GSM sítě, ale akce, jejichž start již minul, nebudou znovu spuštěny. Například pokud byla brána automaticky otevřena, ale po chvíli došlo k výpadku napájení, nastaví si modul po obnovení napájení modul správný čas, ale bude v režimu, jako by k automatickému otevření nedošlo. K dalšímu automatickému otevření dojde až opět se startem nejbližšího plánovače.
 • Pokud je pomocí relé přerušován signál z fotobuňky, je třeba nastavit správně logiku relé (obvykle v klidu sepnuto) a stav tohoto relé po připojení modulu k napájení (obvykle sepnuto), aby např. po výpadku napájení (viz bod výše) GSM modul neblokoval správnou funkci vjezdového mechanismu (nedržel rozpojenou fotobuňku).
 • Přerušování signálu z fotobuňky nemá vliv na bezpečnost provozu vjezdového mechanismu, v žádném případě se nemůže stát, že by GSM modul nějakým způsobem fotobuňku "obešel" a dovolil vjezdový mechanismus uzavřít, i když bude fotobuňka rozpojena. Relé GSM modulu musí být s fotobuňkou zapojeno do serie a proto není bezpečnostní funkce fotobuňky nijak ohrožena.

Tento článek pochopitelně nemůže postihnout všechny případy, varianty a modifikace požadavků zákazníků stejně jako technických variací použitých zařízení, ale to není ani naším cílem. Koho článek zaujme, jistě si uvedené postupy a návody upraví k obrazu svému a vymyslí si vlastní "špeky a vychytávky" a přesně to je posláním těchto článků. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete a podělíte se s námi o Vaše vlastní zkušenosti a řešení v této věci na podpora@alarmprodej.cz.

Tým ALARM PRODEJ.CZ

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Najdete nás i na MALL.CZ

Zůstaňme v kontaktu - přihlaste se k odběru našeho newsletteru! - Přihlásíte se TADY

Zákonné nakládání s obaly - certifikát EKO-KOM

Korespondenční adresa

ALARM PRODEJ.CZ
Milan Průšek
Šmilovského 219
293 01, Mladá Boleslav

Kontaktní údaje
Jan Novotný
Jan Novotný
v pracovní dny 8:00 - 16:00
Všechna práva vyhrazena. Kopírování a sdílení obsahu jen s předchozím souhlasem. Jsme registrováni u kolektivních systémů REMA Systém, a.s., REMA Battery, s.r.o. a REMA PV Systém, a.s. (www.rema.cloud). Rovněž jsme v souladu se zákonem o obalech zapojeni do systému sdružení plnění EKO-KOM.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz