Logo
v pracovní dny 8:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 001,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
 • Kategorie blogu
Novinky
07.09.2023
Jak rozchodit ESIM384 na 12V?
Často se setkáváme s otázkou, zda je možno ústředny ESIM384 napájet napětím 12V (typicky z autobaterie v místech bez elektřiny nebo z místního rozvo... číst celé
01.09.2023
Zařazen nový produkt - univerzální zdroj 12V/3A
Dnes jsme do naší nabídky zařadili nový produkt - univerzální zdroj 12V/3A. Tento zdroj využíváme v naší praxi velmi často - zejména při realizaci kam... číst celé
31.07.2023
Novinka - Univerzální programovatelný GSM komunikátor
Již delší dobu nás po ukončení výroby oblíbeného univerzálního GSM modulu ESIM252 trápila mezera v našem produktovém portfoliu, která se tímto otevřel... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Příklady zapojení univerzálního GSM modulu VOX-4W
08.08.2023
Příklady zapojení univerzálního GSM modulu VOX-4W
Základní funkcí univerzálního GSM komunikátoru VOX-4W je předat informaci o změně stavu některého ze vstupů na mobilní telefon uživatele, modul umí al... číst celé
Zobrazit všechny články
http://www.global-elektronic.cz/

 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Odstřežení garáže otevřením vrat
21.06.2022

Odstřežení garáže otevřením vrat

Kromě základních samozřejmých vlastností, jakými jsou spolehlivost, odolnost, srozumitelnost atd., musí kvalitní elektronický zabezpečovací systém především vyhovovat svému uživateli, přizpůsobit se jeho potřebám a požadavkům - v ideálním případě by pak měl být neviditelným a přitom spolehlivým pomocníkem kryjícím záda a ulehčujícím běžné každodenní úkony. Proto se my i naši instalační partneři téměř na každé instalaci snažíme vyjít těmto požadavkům zákazníka vstříc, byť to někdy může být na úkor snížení bezpečnostní úrovně systému, na což je pochopitelně zákazník vždy upozorněn.

I automatizace, kterou použil jeden z našich instalačních partnerů a kterou popisujeme dále, je z tohoto druhu, nicméně zákazník je se snížením bezpečnostní úrovně srozuměn a v tomto případě upřednostňuje komfort před bezpečností. Co vlastně bylo oním požadavkem? Zákazník si přál, aby se samostatná garáž, volně stojící u rodinného domu, automaticky "odkódovala", pokud se začnou zdvihat vjezdová vrata do této garáže. Pokud bude garáž odstřežena, pak pohyb vrat na stav systému nemá mít vliv, zastřežení garáže bude vždy provedeno manuálně z klávesnice, klíčenkou nebo z aplikace.  Vrata jsou bytelná a je předpoklad, že případný lupič by do garáže pronikl spíše okny nebo obyčejnými vstupními dveřmi, které lze překonat s vynaložením menší námahy.

Jak na to? Ústředny Eldes lze automaticky ovládat buď pomocí plánovače, což nyní není náš případ nebo pomocí funkce KeySwitch, kdy nám vybraná zóna (kterákoli ze zón Z1 - Z16 na desce ústředny) po své aktivaci a obnově překlopí stav podsystému, do kterého patří. Na vratech je v našem případě osazen magnetický kontakt, ale tuto zónu nemůžeme využít přímo pro funkci KeySwitch z následujících důvodů:

 • magnet není zapojen na desku ústředny (bezdrátová Z17 - Vrata garáž)
 • zóna KeySwitch překlopí stav podsystému kdykoli po své aktivaci a obnově, což by ovlivňovalo stav systému po každém otevření/zavření dveří, což je v rozporu s požadavky zákazníka.

Proto si při realizaci tohoto požadavku musíme pomoci PGM výstupem, který nám svým pulsem bude suplovat KeySwitch zónu a který snadno "naučíme", aby se choval tak, jak potřebujeme:

 • Nejprve si vyčleníme na desce ústředny volnou drátovou zónu (kteroukoli z intervalu Z1 - Z16, v našem případě je to Z5), která bude fungovat jako KeySwitch a bude nám ovládat podsystém v garáži. Nezáleží na tom, jaký typ zóny nastavíme (Okamžitá, Zpožděná...), zóna musí být pouze správně zapojena a vyvážena dle zvoleného typu zapojení vybraného zónového vstupu a musí patřit do podsystému, který budeme chtít zónou ovládat (v našem případě Garáž).
 • V sekci automatizace si vytvoříme událost (viz níže), kterou zajistíme, že po každém narušení  a obnově Z5 (v našem případě) dojde ke změně stavu příslušného podsystému (toho, do kterého Z5 patří - v našem případě Garáž)

 • Teď přijde na řadu již zmiňovaný PGM výstup. V sekci Automatizace si přidáme další řádek (akci), která nám zajistí, aby impuls pro změnu stavu podsystému přišel jen tehdy, kdy je to potřeba, konkrétně pouze tehdy, pokud je podsystém Garáž zastřežen a dojde k otevření vrat.
  K tomu potřebujeme kromě příslušné aktivační události nastavit také také tzv. doplňkovou podmínku - právě ta nám zajistí, že se nám garáž při manipulaci s vraty naopak nezastřeží, což by bez doplňkové podmínky nastalo, pokud by se vrata zvedla a garáž by byla odstřežena.  Akci nastavíme takto:

 • Teď už jen zbývá přeměnit puls PGM výstupu na aktivaci/deaktivaci vybrané KeySwitch zóny - k tomu nám poslouží jakékoli relé s cívkou na 12V DC a alespoň jedním rozpínacím nebo přepínacím kontaktem. Kontakt vyvážíme podle zvoleného způsobu zapojení, jako by to bylo poplachové relé detektoru a zapojíme jej do příslušného zónového vstupu (v našem případě Z5). Pokud bude PGM výstup neaktivní, bude zóna rovněž v klidu, při aktivaci PGM výstupu cívka relé kontakt rozpojí a zóna přejde do poplachového stavu. Po uplynutí nastaveného času přejde PGM výstup, cívka relé a tudíž i zóna KeySwitch zpět do klidu a stav ovládaného podsystému se změní. Díky doplňkové podmínce se tak stane vždy pouze tehdy, pokud bude garáž zastřežena. Bude-li odstřežena, můžeme jezdit vraty sem a tam a nic se nestane. Čas pulsu PGM výstupu můžeme ponechat na výchozí hodnotě 2 sekundy.

Závěrem jen dodatek k bezpečnějšímu řešení - obvykle se otevírání garážových vrat řeší přes bezdrátovou klíčenku alarmu EWK3. Tou se ovládá alarm a další lačítko se vyhradí na ovládání vrat - resp. PGM výstupu, jehož puls se zavede do řídící elektroniky motoru. Toto řešení je poměrně bezpečné (zabezpečené), komfortní a univerzální pro téměř všechny situace. Nicméně jak z výše uvedeného návodu plyne, s ústřednou Eldes jste schopni splnit téměř každé přání zákazníka - a spokojený zákazník, jak známo, je ta nejlepší reklama!


Tento článek pochopitelně nemůže postihnout všechny případy, varianty a modifikace požadavků zákazníků stejně jako technických variací použitých zařízení, ale to není ani naším cílem. Koho článek zaujme, jistě si uvedené postupy a návody upraví k obrazu svému a vymyslí si vlastní "špeky a vychytávky" a přesně to je posláním těchto článků. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete a podělíte se s námi o Vaše vlastní zkušenosti a řešení v této věci na podpora@alarmprodej.cz.

Tým ALARM PRODEJ.CZ

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky

Najdete nás i na MALL.CZ

Zůstaňme v kontaktu - přihlaste se k odběru našeho newsletteru! - Přihlásíte se TADY

Zákonné nakládání s obaly - certifikát EKO-KOM

Korespondenční adresa

ALARM PRODEJ.CZ
Milan Průšek
Šmilovského 219
293 01, Mladá Boleslav

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

Kontaktní údaje
Jan Novotný
Jan Novotný
v pracovní dny 8:00 - 16:00
Všechna práva vyhrazena. Kopírování a sdílení obsahu jen s předchozím souhlasem. Jsme registrováni u kolektivních systémů REMA Systém, a.s., REMA Battery, s.r.o. a REMA PV Systém, a.s. (www.rema.cloud). Rovněž jsme v souladu se zákonem o obalech zapojeni do systému sdružení plnění EKO-KOM.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz