Logo
v pracovní dny 8:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 001,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
07.09.2023
Jak rozchodit ESIM384 na 12V?
Často se setkáváme s otázkou, zda je možno ústředny ESIM384 napájet napětím 12V (typicky z autobaterie v místech bez elektřiny nebo z místního rozvo... číst celé
01.09.2023
Zařazen nový produkt - univerzální zdroj 12V/3A
Dnes jsme do naší nabídky zařadili nový produkt - univerzální zdroj 12V/3A. Tento zdroj využíváme v naší praxi velmi často - zejména při realizaci kam... číst celé
31.07.2023
Novinka - Univerzální programovatelný GSM komunikátor
Již delší dobu nás po ukončení výroby oblíbeného univerzálního GSM modulu ESIM252 trápila mezera v našem produktovém portfoliu, která se tímto otevřel... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Příklady zapojení univerzálního GSM modulu VOX-4W
08.08.2023
Příklady zapojení univerzálního GSM modulu VOX-4W
Základní funkcí univerzálního GSM komunikátoru VOX-4W je předat informaci o změně stavu některého ze vstupů na mobilní telefon uživatele, modul umí al... číst celé
Zobrazit všechny články
http://www.global-elektronic.cz/

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Ovládání závlahového systému pomocí ústředny ESIM384
11.05.2021

Ovládání závlahového systému pomocí ústředny ESIM384

Zálivka trávníkuAutomatická zálivka trávníku dnes již není ničím výjimečným, naopak - kromě toho, že zajistí krásný hustý a hebký trávník, snižuje i spotřebu vody, protože voda stříká jenom tam kam má a navíc v době, kdy je to efektivní (brzy ráno nebo pozdě večer) a kdy se dodaná voda hned nevypaří a dostane se až ke kořínkům.

Existují samozřejmě celé ucelené systémy, navržené přímo pro tento jeden účel, ale mnozí zahradníci - kutilové si často systém pro zálivku skládají sami. Nakoupí příslušné trysky, hadice, ventily atd. a hledají alternativní řešení, jak zálivku ovládat automaticky.

Jednoho našeho šikovného kolegu napadlo, že pro řízení zálivky využije ústřednu zabezpečovacího systému ESIM384, kterou má instalovánu a která nabízí řadu funkcí právě pro domácí automatizaci. A jak řekl, tak udělal a my Vám v tomto článku popíšeme jak.

Zálivka trávníku V první řadě je třeba jasně definovat požadavky a funkce, které má řídící systém pro zálivku plnit. Na základě těchto jasně definovaných požadavků a případných podmínek pak můžeme řídící systém (v našem případě ústřednu ESIM384) naprogramovat. Na systém, který popisujeme, byly kladeny následující nároky:

  1. Aby ústředna spustila čerpadlo závlahového systému každý den ve 22:00 a vypnula jej ve 22:30.
  2. Aby ústředna nespustila čerpadlo podle bodu 1), pokud prší nebo je mokro a zalévat tudíž není nutno.
  3. Aby bylo možno ovládat zálivku v případě potřeby ručně, na dálku, přes mobilní aplikaci Eldes Security, kterou uživatelé již používají pro ovládání alarmu.

Tyto definované požadavky lze pomocí ústředny ESIM384 splnit a zrealizovat velmi snadno:

Automatizace - zálivka

  • Ad 1) Každodenní sepnutí programovatelného (PGM) výstupu (v našem případě C1 - Zálivka tráva)  - a tedy zahájení zálivky - zajistí jednoduchá aktivační událost podle plánovače ve 22:00 každý den (první řádek na obr. výše). Ukončení zálivky zařídí prostřednictvím deaktivace téhož PGM výstupu C1 druhá deaktivační událost podle plánovače ve 22:30 každý den (druhý řádek na obr. výše).

PGM výstup C1 ovládá čerpadlo pro zálivku přes výkonové relé s cívkou na 12V DC a spínacími kontakty na 230V AC, nabízí se zde ale také třeba možnost použít bezdrátově ovládanou zásuvku EWM1. Při použití tohoto řešení nemusí být mezi ústřednou a čerpadlem pro zálivku natažený žádný ovládací kabel a čerpadlo se může velmi elegantně a jednoduše ovládat bezdrátově.

  • Ad 2) Aby ústředna věděla, že se ten den zalévat nemusí (prší nebo je mokro), je spuštění zálivky (první řádek na obr. výše) navíc podmíněno klidovým stavem zóny, která vyhodnocuje stav detektoru deště, jehož výstup je zapojen do zónového vstupu ústředny.

Pokud připojený detektor deště hlásí sucho (zóna, do které je senzor zapojen, je v klidu), ke spuštění zálivky dojde. Pokud detektor deště hlásí déšť nebo mokro (zóna, do které je senzor zapojen, je v poplachu) ke spuštění zálivky nedojde.

Senzor deště byl v našem případě použit autonomní od firmy Conrad, který je napájen z výstupu BELL ústředny ESIM384 (aby nebyl zatěžován výstup AUX, z něhož se napájí detektory, klávesnice aj. bezpečnostní prvky) a který obsahuje výstupní relé, takže se k ústředně připojí jako jakýkoli jiný drátový detektor.

Aby tato zóna, která slouží pro řízení zálivky a nijak nesouvisí se zabezpečovacím systémem, nezpůsobovala při své aktivaci poplachy, je definována jako typ zóny Infozóna. Tento typ zóny je přímo určen pro podobné účely, kdy je potřeba spustit nějaký proces či automatizaci zónou, ale tato zóna nemá nijak ovlivňovat stav zabezpečovacího systému. Alternativně lze dešťový senzor realizovat i bezdrátově s produkty Eldes - konkrétně s pomocí detektoru zaplavení EFS1 a bezdrátového prvku EWD3. V tom případě je možno přenášet stav (sucho/mokro) do ústředny bezdrátově, což může být mnohdy velmi výhodné.

  • Ad 3) Aplikace Eldes Security, která je pro zabezpečovací systémy Eldes k dispozici zdarma a v češtině, nabízí řadu funkcí a jednou z nich je právě možnost vzdáleného ovládání programovatelných výstupů (PGM) ústředny pomocí aplikace. Je to velmi komfortní a pomocí aplikace tak je možno ovládat nejen zálivku, ale mnoho dalších zařízení v domácnosti.

Výše popsaný systém automatického ovládání zálivky lze samozřejmě podle potřeby doplnit o další funkce a podmínky, záleží na konkrétních požadavcích a potřebách uživatele. Zejména pak má tento článek poukázat na to, že ústřednu zabezpečovacího systému Eldes ESIM384 je třeba brát nejen jako spolehlivý a profesionální zabezpečovací systém, ale že má spoustu dalších všestranně použitelných funkcí například právě v domácí automatizaci.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Najdete nás i na MALL.CZ

Zůstaňme v kontaktu - přihlaste se k odběru našeho newsletteru! - Přihlásíte se TADY

Zákonné nakládání s obaly - certifikát EKO-KOM

Korespondenční adresa

ALARM PRODEJ.CZ
Milan Průšek
Šmilovského 219
293 01, Mladá Boleslav

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

Kontaktní údaje
Jan Novotný
Jan Novotný
v pracovní dny 8:00 - 16:00
Všechna práva vyhrazena. Kopírování a sdílení obsahu jen s předchozím souhlasem. Jsme registrováni u kolektivních systémů REMA Systém, a.s., REMA Battery, s.r.o. a REMA PV Systém, a.s. (www.rema.cloud). Rovněž jsme v souladu se zákonem o obalech zapojeni do systému sdružení plnění EKO-KOM.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz