Logo
v pracovní dny 8:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 001,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
 • Kategorie blogu
Novinky
25.05.2023
Nové možnosti dopravy i nové produkty
Rádi bychom Vás upozornili na dva nové způsoby dopravy, které můžete od této chvíle zvolit při nákupu v našem e-shopu. Oba souvisí se společností PPL ... číst celé
15.05.2023
Univerzální požární tlačítko nově v nabídce
Dnes byl do naší nabídky zařazen nový produkt - manuální tlačítkový tísňový hlásič v červeném (požárním) provedení s označením FP/RD3. Tlačítko použív... číst celé
12.05.2023
Autonomní detektor zaplavení nově v nabídce
Dnes byl do naší nabídky zařazen nový produkt - autonomní detektor zaplavení s typovým označením WLD-38R. Má oddělitelnou sondu, vestavěnou sirénku a ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Odstřežení garáže otevřením vrat
21.06.2022
Odstřežení garáže otevřením vrat
Jak zařídit, aby se alarm odstřežil automaticky vždy, když se otevřou garážová vrata? Pokud máte alarm od Eldesu, pak velmi jednoduše! Další praktický... číst celé
Zobrazit všechny články
http://www.global-elektronic.cz/

 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Řídící jednotka rybničního systému Rožumberk 1
22.06.2021

Řídící jednotka rybničního systému Rožumberk 1

Přinášíme Vám další z řady praktických nápadů, jak využít pro domácí automatizaci zabezpečovací ústřednu Eldes ESIM364 nebo ESIM384. Tentokrát Vám ukážeme, jak ústředna řídí chod zahradního jezírka podle požadavků a k plné spokojenosti jeho tvůrce. Systém je v provozu již několik let a během této doby se několikrát změnily požadavky majitele na režim - např. po instalaci UV lampy, či výkonnější filtrace. Všem těmto novým požadavkům bylo možno díky velké variabilitě systému vyhovět pouhou úpravou konfiguračního programu, aniž bylo nutné něco přepojovat či doplňovat. Posledním požadavkem bylo, aby v zimním období "Řídící jednotka Rožumberk 1" (pokus o vtip - víme, že správně je Rožmberk :-) také rozsvěcela a zhasínala vánoční osvětlení. I tento požadavek jsme bez problémů splnili.

Pojďme si jako obvykle nejprve shrnout, jaké byly původní požadavky našeho "rybníkáře":

 1. Systém musí být uživatelsky jednoduchý, uživatel si s technikou nerozumí. Umí v podstatě jen zapojit zástrčky do zásuvek.
 2. V rybníčku je "vodopád" ten se má v činnosti střídat se vzduchovacím čerpadlem.
 3. Pokud venkovní teplota stoupne nad 27°C, má se trvale sepnout vzduchování, aby ryby netrpěly nedostatkem kyslíku, zároveň se nemá spouštět vodopád, aby se voda zbytečně neohřívala.
 4. Pokud venkovní teplota klesne pod 22°C, má se opět začít střídat vodopád se vzduchováním.
 5. V období 20:00 - 8:00 má nastat "noční klid", nemá se spouštět ani vzduchování ani vodopád.
 6. V zimním období, kdy ryby hybernují na dně (a rybníček je samozřejmě zazimován, vodopád odpojen, potrubí k němu vypuštěno a vzduchovací kámen přemístěn ze dna blízko k hladině ) se má zapnout trvale vzduchování (a to i v noci), pokud okolní teplota poklesne pod -3°C, aby vzduchové bubliny rozbíjely vznikající led na hladině.
 7. Pokud v zimním období teplota stoupne nad -1°C, vzduchování se má vypnout.
 8. V zimním období má systém navíc rozsvěcet vánoční výzdobu každý den v 16:30 hodin a zhasnout ji každý den v 8:00.

Všechny tyto podmínky a požadavky lze s pomocí ústředny ESIM364 nebo ESIM384 snadno splnit. Protože v zařízení spínáme přímo síťové napětí, musíme použít výkonová relé s cívkou na 12V, tato relé pak lze spínat pomocí PGM výstupů ústředny. Ze stejného důvodu nelze stavbu tohoto zařízení doporučit laikům, hrozí úraz elektrickým proudem!

S jednotlivými požadavky jsme se vypořádali následovně:

 

 • Ad 1) Z důvodu jednoduchosti jsme instalovali jen 4 zásuvky, aby se v nich obsluha neztratila :-). Zásuvky č. 1 a č. 2 jsou ovládány pouze automatikou, zásuvka č. 3 je ovládána automaticky s možností ruční aktivace a zásuvka č. 4 je ovládána pouze manuálně pro libovolné účely. V praxi to sice znamená nutnost změny konfigurace při přechodu na letní/zimní provoz, což by při více zásuvkách nebylo nutné, na druhou stranu je při této příležitosti systém vždy zkontrolován a je to také vhodná příležitost k vypití sousedského piva ;-). Každá zásuvka má nad sebou kontrolku, aby obsluha věděla, která zásuvka je zrovna pod napětím a která ne.

LETNÍ REŽIM:

 • Ad 2) Protože uživatel požadoval změny vodopád / vzduch vždy po cca 1/2 hodině, nebylo účelné toto řešit plánovačem a PGM výstupem - bylo by to zbytečně mnoho automatických akcí. Střídání proto řídí jednoduché mechanické spínací hodiny, které vždy po půlhodině přepnou výkonové Relé 1 (jediné s cívkou na 230V). V jedné poloze relé (NC kontakt, zásuvka č. 1) běží čerpadlo pro vodopád, v druhé (NO kontakt, zásuvka č. 2) běží vzduchování. (Spínací hodiny na obrázku nejsou osazeny, patří do volné zásuvky. Výhoda je, že na těchto hodinách vůbec nemusí být správný čas, důležitý je jen pravidelný interval mezi stavem zapnuto/vypnuto, který přes přepínací Relé 1 střídá chod vodopádu a vzduchování).
 • Ad 3) Pokud teplotní senzor umístěný na vnější straně instalační krabice zaznamená teplotu vyšší než 27°C, sepne ústředna (v našem případě ESIM364) přes PGM výstup č.1 pomocné Relé 2, které trvale sepne přepínací Relé 1 a vzduchování tak běží pořád bez ohledu na to, v jakém stavu jsou mechanické spínací hodiny. Vodopád naopak nepoběží vůbec. Zároveň se na ovládacím panelu rozbliká kontrolka, informující uživatele o tom, že se nejedná o poruchu, ale o provozní stav "teplota okolí".
 • Ad 4) Po poklesu teploty pod 22°C PGM výstup č. 1 deaktivuje pomocné Relé 2, které drželo Relé 1 trvale sepnuté a řízení přepínání Relé 1 (vodopád/čerpadlo) opět převezmou spínací hodiny. Kontrolka "teplota okolí" zhasne.
 • Ad 5) Úderem 22:00 PGM výstup č. 2 sepne pomocné Relé 3, které odpojí přívod fáze do přepínacího Relé 1, které ji přepíná mezi zásuvky č. 1 a č. 2. Tím pádem neběží ani vodopád ani vzduchování a na panelu se rozsvítí kontrolka "noční režim".  V 8:00 PGM výstup č. 2 deaktivuje pomocné Relé 3, přívod fáze do přepínacího Relé 1 se obnoví a podle stavu mechanických spínacích hodin začne běžet buď vodopád nebo vzduchování.

ZIMNÍ REŽIM:

Po zazimování jezírka je v našem případě nutno do "řídící jednotky" nahrát "zimní" konfiguraci (což lze provést samozřejmě i dálkově, pokud by v ústředně byla vložena datová SIM karta). Při větším počtu zásuvek by to nebylo nutné a stačila by jedna univerzální konfigurace - uživatel by jen přepojil zástrčku vzduchování a připojil vánoční světelnou výzdobu, ovšem jak už bylo řečeno, kontrola 2x do roka není nikdy na škodu.

 • Ad 6) V zimním režimu jsou mechanické spínací hodiny odpojeny. Přepínací Relé 1 je z tohoto důvodu trvale v klidovém stavu a pod proudem je prázdná vodopádová zásuvka č. 1 (vodopád je zazimován a tudíž nezapojen). Pokud teplotní senzor umístěný na vnější straně instalační krabice zaznamená teplotu nižší než -3°C (změněná hodnota oproti letnímu režimu), sepne ústředna (v našem případě ESIM364) přes PGM výstup č.1 pomocné Relé 2, které trvale sepne přepínací Relé 1 a začne běžet vzduchování, které je zapojeno ve stejné zásuvce jako v letním režimu. Zároveň se na ovládacím panelu rozbliká kontrolka, informující uživatele o tom, že se nejedná o poruchu, ale o provozní stav "teplota okolí".
 • Ad 7) Pokud se oteplí nad -1°C, PGM výstup č. 1 deaktivuje pomocné Relé 2, které drželo Relé 1 trvale sepnuté a vzduchování se vypne. Kontrolka "teplota okolí" zhasne.
 • Ad 8) Časovač pro "noční klid" je v zimním režimu neaktivní, protože rozbíjení ledu vzduchem musí fungovat i v noci, ale je třeba přidat třetí časový plán pro ovládání vánoční výzdoby. Tento časovač řídí PGM výstup č. 3, který v čase 16:30 až 8:00 přes poslední pomocné Relé 4 spíná fázi do zásuvky č. 3. V případě potřeby je možno spínačem na panelu zásuvku č. 3 připojit k napětí i mimo nastavený čas plánovače a vánoční výzdobu tak rozsvítit trvale.

Jak z popisu výše vidno, je ústředna v této aplikaci využita jen minimálně a přitom řídí chod celého složitého biotopu! ;-) Oproti výše popsanému byl systém časem ještě rozšířen o řízení mikrobiální filtrace a ovládání UV lampy, ale popis těchto úprav, stejně jako detailní vysvětlení celého principielně výše popsaného řešení, by již tento článek - který má jako vždy za úkol ukázat široké možnosti využití alarmů Eldes ESIM364 a ESIM384 v domácí automatizaci - neúměrně komplikoval. K dispozici je samozřejmě zdarma i aplikace Eldes Security, ve které máte možnost kdykoli zkontrolovat stav a režim řídící jednotky, měřenou teplotu a případně ručně aktivovat / deaktivovat některý z PGM výstupů.

Koho článek zaujme, jistě si tento nápad upraví k obrazu svému a vymyslí si vlastní "špeky a vychytávky" a přesně to je posláním těchto článků.

Tým ALARM PRODEJ.CZ

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Najdete nás i na MALL.CZ

Zůstaňme v kontaktu - přihlaste se k odběru našeho newsletteru! - Přihlásíte se TADY

Zákonné nakládání s obaly - certifikát EKO-KOM

Korespondenční adresa

ALARM PRODEJ.CZ
Milan Průšek
Šmilovského 219
293 01, Mladá Boleslav

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

Kontaktní údaje
Jan Novotný
Jan Novotný
v pracovní dny 8:00 - 16:00
Všechna práva vyhrazena. Kopírování a sdílení obsahu jen s předchozím souhlasem. Jsme registrováni u kolektivních systémů REMA Systém, a.s., REMA Battery, s.r.o. a REMA PV Systém, a.s. (www.rema.cloud). Rovněž jsme v souladu se zákonem o obalech zapojeni do systému sdružení plnění EKO-KOM.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz