Logo
v pracovní dny 8:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 001,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
07.09.2023
Jak rozchodit ESIM384 na 12V?
Často se setkáváme s otázkou, zda je možno ústředny ESIM384 napájet napětím 12V (typicky z autobaterie v místech bez elektřiny nebo z místního rozvo... číst celé
01.09.2023
Zařazen nový produkt - univerzální zdroj 12V/3A
Dnes jsme do naší nabídky zařadili nový produkt - univerzální zdroj 12V/3A. Tento zdroj využíváme v naší praxi velmi často - zejména při realizaci kam... číst celé
31.07.2023
Novinka - Univerzální programovatelný GSM komunikátor
Již delší dobu nás po ukončení výroby oblíbeného univerzálního GSM modulu ESIM252 trápila mezera v našem produktovém portfoliu, která se tímto otevřel... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Příklady zapojení univerzálního GSM modulu VOX-4W
08.08.2023
Příklady zapojení univerzálního GSM modulu VOX-4W
Základní funkcí univerzálního GSM komunikátoru VOX-4W je předat informaci o změně stavu některého ze vstupů na mobilní telefon uživatele, modul umí al... číst celé
Zobrazit všechny články
http://www.global-elektronic.cz/

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Řízení filtrace a ohřevu bazénu ústřednou ESIM384
18.05.2021

Řízení filtrace a ohřevu bazénu ústřednou ESIM384

Řízení filtrace ústřednou ESIM384 Kvapem se blíží léto a spolu s ním i koupací sezóna. Mnoho z nás vybaluje s prvními teplými dny sezónní bazény ze svých zimovišť a přivádí je k životu. Ke každému bazénu patří také filtrace a s ní otázka, jak dlouho denně filtrovat a jak filtraci ovládat. Na základní spínání stačí jednoduché spínací hodiny, ale komplikovanější to je, máme-li ve filtračním okruhu zařazeno také solární ohřívadlo vody. Spínací hodiny totiž spínají bez ohledu na venkovní teplotu stále stejně a to může být problém - za chladného dne bez slunce nám totiž čerpadlo filtrace stejně bude teplou vodu z bazénu hnát do solárního ohřívadla a ta se tam místo ohřevu ochladí a to je škoda. Bylo by tudíž dobré zařídit, aby filtrace běžela hlavně tehdy, pokud solární ohřívadlo ohřívá, jen tehdy je to nejefektivnější. A proč pro tento úkol nevyužít zabezpečovací ústřednu ESIM384 (nebo starší ESIM364), která nám spolehlivě střeží dům, ale umí toho mnohem víc?!

Nejprve si opět shrňme  požadavky, které má ústředna v tomto příkladu domácí automatizace plnit (body 1 a 2 jsou na sobě nezávislé a mohou se bez problémů překrývat):

  1. Ovládání filtrace ústřednou ESIM384Aby ústředna spustila filtraci každý den od 12:00 a vypnula ji ve 14:00. Tento požadavek nám zajistí základní minimální filtraci vody bez ohledu na teplotu, protože voda se musí kvůli zachování kvality v určitém objemu filtrovat každý den i při nepříznivém počasí. Kvůli minimalizování tepelných ztrát je toto filtrační časové okno situováno do obvyklého denního maxima venkovní teploty.
  2. Aby ústředna spustila filtraci na 5 minut pokaždé, pokud zjistí, že teplota v solárním ohřívadle je vyšší než stanovená hranice. Tento požadavek zajistí, aby se ohřátá voda ze solárního ohřívadla (a napojovacích hadic) přemístila tam, kde ji potřebujeme - tedy do bazénu. Ovšem zatímco profesionální solární ohřev stačí ohřívat vodu nepřetržitě proudící ohřívadlem, ohřívadla z hobbymarketů, která většina z nás k těmto sezónním bazénům používá, tuto schopnost nemá a nepřetržitě proudící vodu prakticky neohřeje. Proto je po vytlačení ohřáté vody čerpadlo zastaveno a čeká se opět na ohřátí vody nově dodané do ohřívadla a tak stále dokola. S příchodem večera nebo špatného počasí voda v ohřívadle již stanovené teploty nedosáhne a cyklus se tak nespustí. Pětiminutový cyklus byl zvolen po praktických zkouškách, aby se voda patřičně promíchala a došlo k ochlazení senzoru teploty pro další cyklus.
  3. Aby bylo možno filtraci ovládat v případě potřeby ručně, na dálku, přes mobilní aplikaci Eldes Security, kterou uživatelé již používají pro ovládání alarmu.

Tyto definované požadavky lze pomocí ústředny ESIM384 splnit a zrealizovat velmi snadno:

Automatizace - filtrace

  • Ad 1) Každodenní provoz filtrace zajistí jednoduchá aktivační a deaktivační událostEWM1 programovatelného (PGM) výstupu (v našem případě C1 - Filtrace) podle plánovače ve 12:00 - start filtrace, resp. 14:00 - vypnutí filtrace, viz obr. výše.

PGM výstup C1 ovládá čerpadlo filtrace přes výkonové relé s cívkou na 12V DC a spínacími kontakty na 230V AC, nabízí se zde ale opět elegantní  možnost použít bezdrátově ovládanou zásuvku EWM1. Při použití tohoto řešení nemusí být mezi ústřednou a filtrací natažen žádný ovládací kabel.

  • Ad 2) Pro zjištění teploty vody v ohřívadle je použit zapouzdřený teplotní senzor DALLAS DS18B20. Toto teplotní čidlo je třeba zabudovat do ohřívadla a nevyhneme se obvykle "invazivní metodě", nebo-li nutnosti navrtat tělo ohřívadla, vsunout kovovou část čidla do ohřívadla, aby byla v bezprostředním kontaktu s vodou v něm a otvor poté utěsnit silikonem. Různé méně invazivní metody (přikládání senzoru k hadici či ohřívadlu) se neosvědčily. Kabel od teplotního senzoru lze prodloužit a je třeba jej zapojit do příslušných svorek v ústředně (sběrnice DALLAS (iButton)). Není přitom nutné tahat speciální kabel až do ústředny, stačí se dostat např. k PIR detektoru nebo klávesnici, kde jsou volné tři vodiče, vedoucí do ústředny. Pokud nemáme možnost propojit teplotní senzor s ústřednou drátem, můžeme využít bezdrátový přenos teploty s pomocí bezdrátového expanderu EW2, do kterého je možno připojit teplotní senzor PT1000 nebo univerzální NTC termistor 10K (ale nikoli DALLAS DS18B20, ten je pouze do sběrnice 1-wire na desce ústředny).

Senor teploty solar

Pak už jen stačí nastavit třetí automatizační událost (viz obr. výše), která zajistí, že pokaždé, kdy bude teplota vody v solárním ohřívadle vyšší než stanovená teplota (v našem případě 40°C), dojde k sepnutí filtrace na 5 minut (300 sekund). Tato doba je dostatečná k tomu, aby se všechna ohřátá voda z ohřívadla a hadic přemístila do bazénu, promísila se studenější a zároveň prošla filtrací. Tento interval se dá samozřejmě upravit dle libosti. Po uplynutí nastaveného času dojde k vypnutí filtrace, v ohřívadle je nová studená voda a čeká se na její ohřátí.

Mezi 12:00 a 14:00 tedy poběží filtrace nepřetržitě, aby došlo ke kvalitnímu přefiltrování vody. Mimo tento interval se bude filtrace spouštět na 5 minut vždy, když teplota v solárním ohřívadle překročí stanovenou teplotu.

  • Ad 3) Aplikace Eldes Security, která je pro zabezpečovací systémy Eldes k dispozici zdarma a v češtině, nabízí řadu funkcí a jednou z nich je právě možnost vzdáleného ovládání programovatelných výstupů (PGM) ústředny pomocí aplikace. Je to velmi komfortní a pomocí aplikace tak je možno ovládat nejen bazénovou filtraci, ale také třeba zálivku trávníku či mnoho dalších zařízení v domácnosti.

Tento článek pochopitelně nemůže postihnout všechny případy, varianty a modifikace požadavků zákazníků stejně jako technických variací použitých zařízení, ale to není ani naším cílem. Koho článek zaujme, jistě si uvedené postupy a návody upraví k obrazu svému a vymyslí si vlastní "špeky a vychytávky" a přesně to je posláním těchto článků. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete a podělíte se s námi o Vaše vlastní zkušenosti a řešení v této věci na podpora@alarmprodej.cz.

Tým ALARM PRODEJ.CZ

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Najdete nás i na MALL.CZ

Zůstaňme v kontaktu - přihlaste se k odběru našeho newsletteru! - Přihlásíte se TADY

Zákonné nakládání s obaly - certifikát EKO-KOM

Korespondenční adresa

ALARM PRODEJ.CZ
Milan Průšek
Šmilovského 219
293 01, Mladá Boleslav

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

Kontaktní údaje
Jan Novotný
Jan Novotný
v pracovní dny 8:00 - 16:00
Všechna práva vyhrazena. Kopírování a sdílení obsahu jen s předchozím souhlasem. Jsme registrováni u kolektivních systémů REMA Systém, a.s., REMA Battery, s.r.o. a REMA PV Systém, a.s. (www.rema.cloud). Rovněž jsme v souladu se zákonem o obalech zapojeni do systému sdružení plnění EKO-KOM.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz