
Řízení filtrace a ohřevu bazénu ústřednou ESIM384
Kvapem se blíží léto a spolu s ním i koupací sezóna. Mnoho z nás vybaluje s prvními teplými dny sezónní bazény ze svých zimovišť a přivádí je k životu. Ke každému bazénu patří také filtrace a s ní otázka, jak dlouho denně filtrovat a jak filtraci ovládat. Na základní spínání stačí jednoduché spínací hodiny, ale komplikovanější to je, máme-li ve filtračním okruhu zařazeno také solární ohřívadlo vody. Spínací hodiny totiž spínají bez ohledu na venkovní teplotu stále stejně a to může být problém - za chladného dne bez slunce nám totiž čerpadlo filtrace stejně bude teplou vodu z bazénu hnát do solárního ohřívadla a ta se tam místo ohřevu ochladí a to je škoda. Bylo by tudíž dobré zařídit, aby filtrace běžela hlavně tehdy, pokud solární ohřívadlo ohřívá, jen tehdy je to nejefektivnější. A proč pro tento úkol nevyužít zabezpečovací ústřednu ESIM384 (nebo starší ESIM364), která nám spolehlivě střeží dům, ale umí toho mnohem víc?!
Nejprve si opět shrňme požadavky, které má ústředna v tomto příkladu domácí automatizace plnit (body 1 a 2 jsou na sobě nezávislé a mohou se bez problémů překrývat):
Aby ústředna spustila filtraci každý den od 12:00 a vypnula ji ve 14:00. Tento požadavek nám zajistí základní minimální filtraci vody bez ohledu na teplotu, protože voda se musí kvůli zachování kvality v určitém objemu filtrovat každý den i při nepříznivém počasí. Kvůli minimalizování tepelných ztrát je toto filtrační časové okno situováno do obvyklého denního maxima venkovní teploty.
- Aby ústředna spustila filtraci na 5 minut pokaždé, pokud zjistí, že teplota v solárním ohřívadle je vyšší než stanovená hranice. Tento požadavek zajistí, aby se ohřátá voda ze solárního ohřívadla (a napojovacích hadic) přemístila tam, kde ji potřebujeme - tedy do bazénu. Ovšem zatímco profesionální solární ohřev stačí ohřívat vodu nepřetržitě proudící ohřívadlem, ohřívadla z hobbymarketů, která většina z nás k těmto sezónním bazénům používá, tuto schopnost nemá a nepřetržitě proudící vodu prakticky neohřeje. Proto je po vytlačení ohřáté vody čerpadlo zastaveno a čeká se opět na ohřátí vody nově dodané do ohřívadla a tak stále dokola. S příchodem večera nebo špatného počasí voda v ohřívadle již stanovené teploty nedosáhne a cyklus se tak nespustí. Pětiminutový cyklus byl zvolen po praktických zkouškách, aby se voda patřičně promíchala a došlo k ochlazení senzoru teploty pro další cyklus.
- Aby bylo možno filtraci ovládat v případě potřeby ručně, na dálku, přes mobilní aplikaci Eldes Security, kterou uživatelé již používají pro ovládání alarmu.
Tyto definované požadavky lze pomocí ústředny ESIM384 splnit a zrealizovat velmi snadno:
- Ad 1) Každodenní provoz filtrace zajistí jednoduchá aktivační a deaktivační událost
programovatelného (PGM) výstupu (v našem případě C1 - Filtrace) podle plánovače ve 12:00 - start filtrace, resp. 14:00 - vypnutí filtrace, viz obr. výše.
PGM výstup C1 ovládá čerpadlo filtrace přes výkonové relé s cívkou na 12V DC a spínacími kontakty na 230V AC, nabízí se zde ale opět elegantní možnost použít bezdrátově ovládanou zásuvku EWM1. Při použití tohoto řešení nemusí být mezi ústřednou a filtrací natažen žádný ovládací kabel.
- Ad 2) Pro zjištění teploty vody v ohřívadle je použit zapouzdřený teplotní
senzor DALLAS DS18B20. Toto teplotní čidlo je třeba zabudovat do ohřívadla a nevyhneme se obvykle "invazivní metodě", nebo-li nutnosti navrtat tělo ohřívadla, vsunout kovovou část čidla do ohřívadla, aby byla v bezprostředním kontaktu s vodou v něm a otvor poté utěsnit silikonem. Různé méně invazivní metody (přikládání senzoru k hadici či ohřívadlu) se neosvědčily. Kabel od teplotního senzoru lze prodloužit a je třeba jej zapojit do příslušných svorek v ústředně (sběrnice DALLAS (iButton)). Není přitom nutné tahat speciální kabel až do ústředny, stačí se dostat např. k PIR detektoru nebo klávesnici, kde jsou volné tři vodiče, vedoucí do ústředny. Pokud nemáme možnost propojit teplotní senzor s ústřednou drátem, můžeme využít bezdrátový přenos teploty s pomocí bezdrátového expanderu EW2, do kterého je možno připojit teplotní senzor PT1000 nebo univerzální NTC termistor 10K (ale nikoli DALLAS DS18B20, ten je pouze do sběrnice 1-wire na desce ústředny).
Pak už jen stačí nastavit třetí automatizační událost (viz obr. výše), která zajistí, že pokaždé, kdy bude teplota vody v solárním ohřívadle vyšší než stanovená teplota (v našem případě 40°C), dojde k sepnutí filtrace na 5 minut (300 sekund). Tato doba je dostatečná k tomu, aby se všechna ohřátá voda z ohřívadla a hadic přemístila do bazénu, promísila se studenější a zároveň prošla filtrací. Tento interval se dá samozřejmě upravit dle libosti. Po uplynutí nastaveného času dojde k vypnutí filtrace, v ohřívadle je nová studená voda a čeká se na její ohřátí.
Mezi 12:00 a 14:00 tedy poběží filtrace nepřetržitě, aby došlo ke kvalitnímu přefiltrování vody. Mimo tento interval se bude filtrace spouštět na 5 minut vždy, když teplota v solárním ohřívadle překročí stanovenou teplotu.
- Ad 3) Aplikace Eldes Security, která je pro zabezpečovací systémy Eldes k dispozici zd
arma a v češtině, nabízí řadu funkcí a jednou z nich je právě možnost vzdáleného ovládání programovatelných výstupů (PGM) ústředny pomocí aplikace. Je to velmi komfortní a pomocí aplikace tak je možno ovládat nejen bazénovou filtraci, ale také třeba zálivku trávníku či mnoho dalších zařízení v domácnosti.
Tento článek pochopitelně nemůže postihnout všechny případy, varianty a modifikace požadavků zákazníků stejně jako technických variací použitých zařízení, ale to není ani naším cílem. Koho článek zaujme, jistě si uvedené postupy a návody upraví k obrazu svému a vymyslí si vlastní "špeky a vychytávky" a přesně to je posláním těchto článků. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete a podělíte se s námi o Vaše vlastní zkušenosti a řešení v této věci na podpora@alarmprodej.cz.
Tým ALARM PRODEJ.CZ