Logo
v pracovní dny 8:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 001,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
 • Kategorie blogu
Novinky
07.09.2023
Jak rozchodit ESIM384 na 12V?
Často se setkáváme s otázkou, zda je možno ústředny ESIM384 napájet napětím 12V (typicky z autobaterie v místech bez elektřiny nebo z místního rozvo... číst celé
01.09.2023
Zařazen nový produkt - univerzální zdroj 12V/3A
Dnes jsme do naší nabídky zařadili nový produkt - univerzální zdroj 12V/3A. Tento zdroj využíváme v naší praxi velmi často - zejména při realizaci kam... číst celé
31.07.2023
Novinka - Univerzální programovatelný GSM komunikátor
Již delší dobu nás po ukončení výroby oblíbeného univerzálního GSM modulu ESIM252 trápila mezera v našem produktovém portfoliu, která se tímto otevřel... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Příklady zapojení univerzálního GSM modulu VOX-4W
08.08.2023
Příklady zapojení univerzálního GSM modulu VOX-4W
Základní funkcí univerzálního GSM komunikátoru VOX-4W je předat informaci o změně stavu některého ze vstupů na mobilní telefon uživatele, modul umí al... číst celé
Zobrazit všechny články
http://www.global-elektronic.cz/

 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Řízení teploty pomocí ústředny ESIM384
05.10.2021

Řízení teploty pomocí ústředny ESIM384

V rodinných či bytových domech je regulace teploty obvykle řešena jednoduchým a spolehlivým domácím termostatem, který spolupracuje s kotlem a v místnostech, kde chceme mít teplotu jinou (nižší), používáme termostatické hlavice. Ovšem existuje řada objektů (zejména rekreačních a užitkových), kde takový komfortní otopný systém zřízen není, a přesto bychom si v nich rádi za chladného počasí občas zatopili a - v ideálním případě - bychom chtěli teploty v různých místnostech i nějakým způsobem diferencovat a automaticky řídit, např. v garáži udržovat jinou teplotu, než třeba v obývacím pokoji nebo dílně. To dnes není z technického hlediska žádný problém a pokud máme takový objekt již zabezpečen elektronickým zabezpečením s ústřednou ESIM384, máme v podstatě vyřešeno.

Jak to funguje

 • Do každého prostoru, kde chceme teplotu řídit, umístíme teplotní senzor, nebo využijeme bezdrátový prvek s vestavěným senzorem teploty, je-li v místnosti instalován.
 • Pro každý z těchto prvků nastavíme teplotní hranice MIN a MAX. Hodnoty volíme tak, aby teplota, kterou chceme v místnosti udržovat, ležela mezi těmito hodnotami. Tyto hranice mohou být pro každý senzor jiné.
 • V dalším kroku nastavíme programovatelné (PGM) výstupy tak, aby vždy jeden teplotní senzor ovládal "svůj" PGM výstup. Pokud teplota klesne pod hranici MIN, PGM výstup sepne, překročí-li teplota hranici MAX, PGM výstup rozepne.
 • Pak už stačí jen zajistit, aby byly stavy PGM výstupu přeneseny na ovládání zdroje tepla v prostoru, kde teplotu sledujeme. V případě elektrického topení (přímotop, olejový radiátor apod.) můžeme drátově (přes stykač) nebo bezdrátově (přes bezdrátový prvek EWM1) ovládat přímo zásuvku, do které je topidlo zapojeno.

Jak na snímání teploty

Máme dvě možnosti, jak snímat aktuální teplotu v místnosti:

 1. Pomocí drátových senzorů teploty ("klasický" typ DS18B20 nebo jeho zapouzdřená verze). Tyto senzory se paralelně připojují na drátovou sběrnici 1-wire v ústředně. Každý senzor má svou jedinečnou fyzickou adresu a obsadí jeden z osmi maximálně možných slotů v ústředně. Pro tyto senzory se většinou neklade zvláštní vedení, ale využívají se volné páry z kabeláže pro drátové prvky alarmu (obvykle pohybové detektory), k tomuto prvku se pak umístí i senzor teploty.
 2. Pomocí bezdrátových senzorů teploty, které jsou zabudovány do většiny prvků (detektorů) pro bezdrátovou nadstavbu. Pokud nainstalujete např. bezdrátový detektor pohybu EWP3, máte zároveň nainstalován jeden bezdrátový senzor teploty. Bezdrátových prvků s teplotními senzory může být v systému instalováno více, ale pro řízení teploty lze použít jen maximálně osm z nich.

Drátové senzory představují pochopitelně levnější řešení, ale pokud váš alarm již využívá bezdrátové prvky, přímo se nabízí využít tyto vestavěné senzory teploty.

Jak na nastavení teploty

Senzory teploty (ať drátové nebo bezdrátové) je nejprve nutno přidat do tzv. slotů. To provedeme snadno pomocí konfiguračního programu Eldes Utility na záložce Periferní zařízení - Další. V našem příkladu (viz obrázek vlevo) máme do slotů zařazeny 3 teplotní senzory. Ve slotu 1 je drátový teplotní senzor u detektoru pohybu v garáži, ve druhém a třetím slotu jsou pak bezdrátové senzory teploty v detektoru kouře EWF1 (garáž) a v pohybovém detektoru EWP3 (obývák).

U každého slotu pak vidíme aktuální teplotu měřenou přiřazeným senzorem teploty a můžeme zde také zvolit teplotní hranice MIN a MAX. (Viz obr. níže, kde jsou vidět teplotní hranice MIN a MAX nastavené pro slot 1). Senzor teploty přiřazený do slotu 1 je v garáži, kde chceme například udržovat teplotu mezi 16 a 17 °C :

Teplotní hranice pro sloty 2 a 3 mohou být jiné, na obr. níže je pro ilustraci např. nastavení slotu č. 3, kde se definuje teplota pro obývací pokoj (mezi 21 a 22°C):

Jak na nastavení výstupů

Posledním krokem je "rozhýbání" PGM výstupů tak, aby výstup sepnul (a spustil tak topení) při poklesu teploty pod hranici MIN na vybraném senzoru teploty a rozepnul (vypnul topení) při překročení hranice MAX. To opět snadno nastavíme pomocí konfiguračního programu Eldes Utility v sekci Automatizace:

Symbol rozcestníku u aktivačních událostí signalizuje, že jsme u aktivace výstupů v našem příkladu použili navíc tzv. doplňkovou podmínku. Je to proto, že u rekreačních objektů zpravidla chceme topit pouze pokud jsme přítomni (alarm je ve stavu odstřeženo), pokud je alarm ve stavu zastřeženo - nejsme přítomni a topit tak netřeba:

U deaktivačních událostí tato podmínka nastavena není, aby k vypnutí topení došlo vždy, i v případě, že během aktivovaného výstupu alarm zastřežíme. K zapnutí topení však dojde pouze pokud teplota poklesne pod nastavenou hodnotu a systém je zároveň odstřežen. Doplňková podmínka se nastavovat nemusí, ale můžeme s její pomocí zvýšit "inteligenci" řídícího systému.

PGM výstupy pak mohou přes stykač, bezdrátovou zásuvku EWM1 nebo jiné pomocné zařízení ovládat jednotlivá topidla.

Poznámky z praxe:

 • Pro zimní období je vhodné nastavit ještě jeden teplotní interval pro prostory, kde hrozí např. zamrznutí vody. Tento interval bude např. v rozahu 5 - 6°C a zapne vybrané topení vždy, bez ohledu na to, zda je systém zastřežen nebo ne, pokud teplota v místnosti klesne pod 6°C.
 • Aby PGM výstupy nezakmitávaly, pokud by byly teplotní hranice MIN i MAX nastaveny na stejnou hodnotu (což lze nastavit), má systém hysterezi cca 0,6°C. To znamená, že pokles teploty např. pod 20°C je vyhodnocen, až pokud je naměřena teplota 19,4°C a nižší. Analogicky překročení teploty 20°C je vyhodnoceno, až pokud je naměřena teplota 20,6°C a více.
 • Kromě automatického ovládání lze systém ovládat na dálku také ručně pomocí aplikace Eldes Security. To se může hodit např. pro ruční zapnutí topidel před příjezdem.
 • V aplikaci Eldes Security jsou také k dispozici aktuální naměřené teploty ze všech teplotních senzorů. Kdykoli je tak možné zkontrolovat, zda vše funguje tak, jak má.

Tento článek pochopitelně nemůže postihnout všechny případy, varianty a modifikace požadavků zákazníků stejně jako technických variací použitých zařízení, ale to není ani naším cílem. Koho článek zaujme, jistě si uvedené postupy a návody upraví k obrazu svému a vymyslí si vlastní "špeky a vychytávky" a přesně to je posláním těchto článků. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete a podělíte se s námi o Vaše vlastní zkušenosti a řešení v této věci na podpora@alarmprodej.cz.

Tým ALARM PRODEJ.CZ

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Najdete nás i na MALL.CZ

Zůstaňme v kontaktu - přihlaste se k odběru našeho newsletteru! - Přihlásíte se TADY

Zákonné nakládání s obaly - certifikát EKO-KOM

Korespondenční adresa

ALARM PRODEJ.CZ
Milan Průšek
Šmilovského 219
293 01, Mladá Boleslav

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

Kontaktní údaje
Jan Novotný
Jan Novotný
v pracovní dny 8:00 - 16:00
Všechna práva vyhrazena. Kopírování a sdílení obsahu jen s předchozím souhlasem. Jsme registrováni u kolektivních systémů REMA Systém, a.s., REMA Battery, s.r.o. a REMA PV Systém, a.s. (www.rema.cloud). Rovněž jsme v souladu se zákonem o obalech zapojeni do systému sdružení plnění EKO-KOM.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz