
Soumrakový spínač z bezdrátového magnetického kontaktu EWD3
Soumrakový spínač je velmi oblíbeným a používaným prvkem v domácí i průmyslové automatizaci, velmi elegantně řeší především požadavky na automatické rozsvěcení osvětlení - ať už orientačního, pracovního nebo třeba dekoračního, ovšem invenci se meze nekladou a soumrakovým spínačem lze ovládat skutečně cokoli - od kávovaru až po to nejšílenější, co Vás napadne. Při spínání osvětlení pak má soumrakový spínač oproti spínacím hodinám nespornou výhodu v tom, že reaguje na prodlužování a zkracování dne (a tedy dobu slunečního svitu v průběhu roku) a spíná vždy při stále stejné - jednou nastavené - úrovni osvětlení až když je to skutečně potřeba. Časový spínač je třeba pro stejný efekt opakovaně přeštelovávat. Tzv. "soumrakáč" se zkrátka může často hodit a lze jej zakoupit v mnoha různých provedeních. Většinou se ale jedná o provedení drátová, to znamená, že je třeba tento spínač vřadit do přívodu napájení k ovládanému spotřebiči. My Vám ale teď poradíme, jak si jednoduše vyrobit bezdrátový soumrakový spínač z bezdrátového magnetického kontaktu EWD3. Když už používáte náš zabezpečovací systém, tak proč kupovat něco, co už v podstatě máte?
Je to celé velmi jednoduché. Prvek bezdrátové nadstavby Eldes s označením EWP3 má totiž řadu funkcí a některé z nich využívají externí vstup, kterým je prvek EWD3 vybaven a kterému lze nastavit různé režimy. Jeden z těchto režimů je určen pro připojení pasivního externího senzoru zaplavení s označením EFS1. V tomto režimu lze, kromě jiného, přímo definovat hodnoty odporů na externím vstupu, jejichž dosažení vede ke změne vyhodnocení stavu externího vstupu (alarm/obnova). Nikde však není řečeno, že do takto nastaveného vstupu musíme zapojit ausgerechnet snímač EFS1! ...aha... ...a ....... modří už vědí! Pokud totiž do externího vstupu zapojíte místo snímače EFS1 (který mění svůj odpor podle okolní vlhkosti) fotoodpor, který mění svůj odpor podle intenzity okolního osvětlení, stane se z prvku EWD3 rázem elegantní bezdrátový soumrakový spínač, BINGO!
V praktickém provedení této úpravy jsme použili běžně dostupný fotoodpor s označením GL5528 v ceně 3,- Kč ze šuplíkových zásob, ovšem použít lze prakticky jakýkoli typ fotoodporu - dokonce je jedno, jestli se vlastní odpor světlocitlivé součástky s osvětlením zvyšuje nebo snižuje (to řeší volba NC/NO v nastavení externího vstupu EWD3). Jediné omezení v konfiguraci externího vstupu EWD3 (která je přeci jen šitá na míru senzoru zaplavení EFS1) je v tom, že prahové hodnoty odporu (tedy hodnot, po jejichž dosažení má dojít ke změně stavu) je dovoleno definovat v rozsahu 10 - 2550 kOhm. To znamená, že pracovní odpor fotoodporu by se měl pohybovat v tomto rozmezí. Tomu náš šuplíkový fotoodpor nevyhovoval, protože hodnoty jeho odporu, při kterých by se nám hodilo, aby náš "soumrakáč" rozsvěcel a zhasínal, se pohybovaly příliš nízko, pod hranicí 10kOhmů. Stačilo však do série s fotoodporem zařadit vhodný rezistor, který celý interval pracovního bodu fotoodporu posunul výše do povolených hranic a bylo vyřešeno. Pokud bychom vybrali jiný typ fotoodporu, např. typ GL5537, který pracuje s vyššími hodnotami odporu, nebylo by třeba žádný pevný rezistor do série s fotoodporem zařazovat.
Máme-li do svorek externího vstupu zapojen fotoodpor, nastavíme v konfiguraci příslušného bezdrátového prvku příslušný pracovní režim "Senzor zaplavení" pro vybranou zónu (v našem případě je to Z22), zvolíme si nějaký popis (v našem případě "Soumrakový spinac") a jako typ zóny vybereme "Infozóna" - ta totiž nemůže vyhlásit žádný alarm systému, ale na základě jejího stavu lze řídit různé automatizace a to je přesně to, co potřebujeme. Způsob zapojení nastavíme NC a zbývá nastavit hodnotu odporů, kdy má dojít ke změně stavu. Hysterezi (parametr "Informuj pouze při změně hodnoty odporu" pro zamezení zakmitávání při nastavení stejné hodnoty pro zapnutí i vypnutí) nastavíme podle okolností - udává v Ohmech, o kolik se musí osvětlení změnit, aby došlo ke změně stavu. V našem příkladu stačí asi 50 Ohmů. Nejrychlejší je při požadovaném osvětlení nejprve změřit ohmmetrem příslušný elektrický odpor fotoodporu a naměřené hodnoty pak zadat do konfiguračního programu.
Jakmile toto provedeme, začne se nám měnit stav zóny (v našem případě Z22) podle okolního osvětlení. Překročí li odpor fotoodporu nastavenou hranici, zóna přejde do poplachu, klesne-li hodnota pod nastavenou hranici, dojde k obnově zóny. Teď už jen stačí pomocí konfiguračního programu v sekci Automatizace nastavit akci vybraného programovatelného výstupu (PGM) a máme hotovo - výstup sepne, jakmile zóna vyhrazená našemu "soumrakáči" přejde do poplachu a rozepne při její obnově. K dispozici jsou i další podmínky, např. že rozsvěcení má fungovat jen při odstřeženém systému (proč svítit, když nejsme doma) a podobně...
Naprostou peckou pak je, že místo PGM výstupu můžeme rovnou spínat naši bezdrátovou zásuvku EWM1, kterou zapojíme do nejbližší vhodné domovní zásuvky a je hotovo! Žádné prodlužovačky, časovače a tahání kabelů - nejenže máme bezdrátový senzor osvětlení, ale máme k němu i bezdrátově ovládanou zásuvku, takže jediné, co musíme připojit drátem, je vlastní ovládaný spotřebič - a proč ne třeba vánoční dekorační osvětlení, abychom byli aktuální, vždyť Vánoce Vánoce přicházejí a s nimi spousta světýlek...
Protože prvek EWD3 nelze instalovat do venkovního prostředí, je možno vytáhnout ven na déšť, mráz a jiný nečas pouze fotoodpor, pokud umístění např. na vnitřním rámu okna nevyhovuje, ani bezdrátová zásuvka EWM1 nesmí pobývat před domem, ale s tím si Vy, zruční technici a kutilové, už zcela jistě hravě poradíte :-).
Tento článek pochopitelně nemůže postihnout všechny případy, varianty a modifikace požadavků zákazníků stejně jako technických variací použitých zařízení, ale to není ani naším cílem. Koho článek zaujme, jistě si uvedené postupy a návody upraví k obrazu svému a vymyslí si vlastní "špeky a vychytávky" a přesně to je posláním těchto článků. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete a podělíte se s námi o Vaše vlastní zkušenosti a řešení v této věci na podpora@alarmprodej.cz.
Tým ALARM PRODEJ.CZ