Logo
v pracovní dny 8:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 001,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
07.09.2023
Jak rozchodit ESIM384 na 12V?
Často se setkáváme s otázkou, zda je možno ústředny ESIM384 napájet napětím 12V (typicky z autobaterie v místech bez elektřiny nebo z místního rozvo... číst celé
01.09.2023
Zařazen nový produkt - univerzální zdroj 12V/3A
Dnes jsme do naší nabídky zařadili nový produkt - univerzální zdroj 12V/3A. Tento zdroj využíváme v naší praxi velmi často - zejména při realizaci kam... číst celé
31.07.2023
Novinka - Univerzální programovatelný GSM komunikátor
Již delší dobu nás po ukončení výroby oblíbeného univerzálního GSM modulu ESIM252 trápila mezera v našem produktovém portfoliu, která se tímto otevřel... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Příklady zapojení univerzálního GSM modulu VOX-4W
08.08.2023
Příklady zapojení univerzálního GSM modulu VOX-4W
Základní funkcí univerzálního GSM komunikátoru VOX-4W je předat informaci o změně stavu některého ze vstupů na mobilní telefon uživatele, modul umí al... číst celé
Zobrazit všechny články
http://www.global-elektronic.cz/

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Spolehlivé elektronické zabezpečení obytného auta
22.10.2021

Spolehlivé elektronické zabezpečení obytného auta

Trávit dovolenou ve vlastním obytném voze přináší velkou míru soukromí a hlavně svobody v tom cestovat kamkoli, bez nutnosti vázat se na ubytovací služby hotelů, penzionů atd. Můžeme s sebou vozit spoustu vymožeností, jakou jsou jízdní kola, televize, notebooky apod. - pro čím dál více lidí je to během dovolené vlastně jejich druhý domov. To si bohužel uvědomují i zloději, kterým výrazně nahrává to, že obytný vůz není zpravidla možno mechanicky zabezpečit tak, jako běžný dům a lze se do něj tudíž poměrně snadno vloupat.

Tyto nekalé plány lze pachatelům zkřížit instalací vhodného elektronického zabezpečovacího systému, k jehož aktivaci dojde v ideálním případě již během pokusu o vloupání - alarm pak témeř vždy pachatele lopotícího se u dveří vyplaší, takže se dovnitř ani nedostane. Na elektronické zabezpečení pro obytný vůz jsou kladeny poněkud jiné požadavky, než na alarm do běžného domu, zde jsou některé důležité vlastnosti, které je potřeba s ohledem na instalaci do "obytňáku" na rozdíl od "běžných" alarmů zohlednit:

  • možnost napájení z palubní sítě vozu (často není k dispozici 230V)
  • nízký odběr, aby alarm "nevytloukl" akumulátor obytného vozu
  • malé rozměry všech komponent - v obytných vozech je prostor využit na milimetry
  • bezdrátová komunikace mezi prvky - v novém (ani v zánovním) obytném voze se nám většinou nechce nic provrtávat, protahovat a ukrývat, navíc to kvůli záručním podmínkám výrobce ani nemusí být možné
  • mechanická odolnost - aby se nic při jízdě časem "nevytřáslo"
  • nezávislost na místě provozu - alarm musí fungovat kdekoli (u nás i v zahraničí) včetně komunikace na mobilní telefon majitele

V souladu se všemi výše uvedenými požadavky byl společností Eldes vyvinut velmi kompaktní systém, který je přímo určen pro střežení malých prostor včetně mobilních zařízení, jako je právě obytný vůz - je jím "minialarm" PITBULL ALARM PRO.

Celá ústředna zabezpečovacího systému, včetně záložního zdroje, je integrována v elegantním pohybovém detektoru, který je duální, což znamená velmi odolný proti falešným poplachům. Tento detektor svým zorným polem snadno pokryje celý prostor obytného vozu a zaznamená každého vetřelce. Napájí se z 12V palubní sítě vozidla a díky vložené SIM kartě (pro zvýšení spolehlivosti mohou být vloženy SIM karty dvě, každá od jiného GSM operátora) pak minialarm předává všechny zprávy, např. o zapnutí/vypnutí alarmu nebo třeba o aktuální teplotě v "obytňáku" na telefonní číslo uživatele formou SMS zpráv, při poplachu pak minialarm kromě SMS i volá.

Ještě větší komfort je k dispozici, pokud využijete pro ovládání a monitorování minialarmu aplikaci pro mobilní telefon Eldes Security, která je k dispozici v češtině a zdarma.

V obytném voze jsou i další prostory, které je potřeba střežit, mezi ně patří zejména tzv. garáž, nebo-li prostor přístupný dvířky zvenku, kde se obvykle převáží jízdní kola, gril, křesílka a další milion věcí, naprosto nezbytných ke skvělé dovolené. Na zabezpečení těchto dvířek se používá jeden z prvků bohatého bezdrátového příslušenství k minialarmu - bezdrátový magnetický kontakt EWD3. Ten jednak kdykoli detekuje otevření dvířek "garáže" a okamžitě přenáší tuto informaci do hlavní jednotky, za druhé je vybaven vestavěným otřesovým senzorem, takže pokud je osazen na dvířkách do garáže nebo také na vstupních dveřích do karavanu, vyhlásí systém poplach už tehdy, když se dvířky či dveřmi začne někdo manipulovat, bouchat do nich apod.

Dalším příslušenstvím, pomocí kterého je možno minialarm PITBULL ALARM PRO rozšířit, je např. bezdrátový detektor kouře EWF1 - ten je dostupný i v kombinaci s detektorem oxidu uhelnatého pod označením EWF1CO, což je velmi důležité, pokud si v obytném voze přitápíte plynovým topením.

Jak už bylo řečeno, minialarm se snadno ovládá pomocí mobilního telefonu, lze ale k tomuto účelu použít i bezdrátové klíčenky EWK3, což je další prvek  z bezdrátového příslušenství. Klíčenka se zdá být zbytečná, ale ne vždy jste s mobilem na GSM signálu a je dobré mít ještě jiný způsob, jak alarm ovládat. Pokud by byl vnitřní prostor vozidla příliš členitý nebo příliš velký, lze pokrytí alarmu rozšířit o další detektory pohybu s označením EWP3, v systému by ovšem neměla chybět také siréna, která nezvaného lapku odradí od dalších pokusů od dobývání se do Vašeho vozidla. K hlavní jednotce lze připojit buď drátovou sirénu M19, tu je třeba propojit s jednotkou dvěma vodiči, což je řešení levnější, ale může být limitující, nebo bezdrátovou sirénu EWS3, tu lze umístit ve vozidle kamkoli a může jich být v systému i více.

Co se týče instalace minialarmu a případného dalšího bezdrátového příslušenství - vše je velmi jednoduché, a bez problémů ji technicky zdatnější uživatel zvládne svépomocí. Pokud není možno v interiéru vozu nic přivrtávat, lze jednotlivé prvky alarmu na požadovaná místa připevnit pomocí oboustranné lepící pásky. Programování alarmu se provádí přes obyčejný USB kabel (je přiložen v balení) a konfigurační software, který je zdarma a je lokalizován do češtiny. Hned po spuštění konfiguračního programu je k dispozici průvodce nastavením, takže se konfigurace nemusí obávat ani ti, kteří si s počítačem či různým nastavováním moc nerozumí. A pokud by bylo nejhůř, můžete se kdykoli obrátit na naši technickou podporu - rádi Vám poradíme s jakoukoli nejasností ohledně instalace minialarmu nebo jeho nastavení.

Pozornost je třeba věnovat i SIM kartě, kterou do minialarmu vložíte. SIM kartu si můžete pořídit u libovolného operátora, ale nedoporučujeme předplacené tarify, u těch je třeba hlídat stav a stáří kreditu, pohodlnější a z tohoto hlediska i bezpečnější jsou paušální SIM karty. Pokud Vám stačí pro ovládání a komunikaci s minialarmem jen běžné volání a SMS zprávy, vystačíte s obyčejným hlasovým tarifem bez datového balíčku, pokud chcete využívat mobilní aplikaci, je třeba mít na SIM k dispozici i data (jejich spotřeba není vysoká, pohybuje se obvykle do 30MB/měsíc). Protože s vozidlem často míříte do zahraničí, je třeba mít povolen roaming (pokud používáte data, pak i roaming datový), velký pozor si pak dávejte při cestách mimo EU (to je třeba i Švýcarsko, které je sice v Shengenu, ale ne v EU!), zde jsou roamingové poplatky (zejména za data) vysoké. V tomto případě je rozumné data na SIM v minialarmu zakázat, při delším pobytu v těchto destinacích pak v minialarmu používat místní SIM kartu.

Hlavním benefitem takto zabezpečeného obytného vozu je zejména Váš klid. Řada majitelů obytných vozů si výlety a výpravy do okolí, během kterých opouští svůj dočasný domov na kolech kalí obavami, zda po návratu bude vše v pořádku. S minialarmem PITBULL ALARM PRO mohou být naprosto v klidu, že se nic neděje. A kdyby se něco - nedej Bože - dělo, houkající obytný vůz v kempu plném lidí nedává případným nenechavcům moc klidu na nerušenou práci. Stejně tak je vůz neustále střežen i mimo sezónu, kdy je odstaven v zimovišti a jeho majitel se může z tepla domova v klidu těšit na léto a další kočovné výpravy.


Tento článek pochopitelně nemůže postihnout všechny případy, varianty a modifikace požadavků zákazníků stejně jako technických variací použitých zařízení, ale to není ani naším cílem. Koho článek zaujme, jistě si uvedené postupy a návody upraví k obrazu svému a vymyslí si vlastní "špeky a vychytávky" a přesně to je posláním těchto článků. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete a podělíte se s námi o Vaše vlastní zkušenosti a řešení v této věci na podpora@alarmprodej.cz.

Tým ALARM PRODEJ.CZ

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Najdete nás i na MALL.CZ

Zůstaňme v kontaktu - přihlaste se k odběru našeho newsletteru! - Přihlásíte se TADY

Zákonné nakládání s obaly - certifikát EKO-KOM

Korespondenční adresa

ALARM PRODEJ.CZ
Milan Průšek
Šmilovského 219
293 01, Mladá Boleslav

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

Kontaktní údaje
Jan Novotný
Jan Novotný
v pracovní dny 8:00 - 16:00
Všechna práva vyhrazena. Kopírování a sdílení obsahu jen s předchozím souhlasem. Jsme registrováni u kolektivních systémů REMA Systém, a.s., REMA Battery, s.r.o. a REMA PV Systém, a.s. (www.rema.cloud). Rovněž jsme v souladu se zákonem o obalech zapojeni do systému sdružení plnění EKO-KOM.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz